Wywiad

mikrDnia 17.04.2007r. został pzeprowadzony przez Raciborski Portal Internetowy wywiad z prezesem naszego stowarzyszenia - Jurkiem Wiśniewskim o życiu osób niepełnosprawnych w naszym mieście oraz o imprezie integracyjnej , którą nasze stowarzyszenie ma zorganizować w maju.

Treść poniżej: ( źródło: Raciborski Portal Internetowy)

Stowarzyszenie "Podaj rękę" szykuje drugą już edycje imprezy "Zagrajmy Razem - integracja, sport, rehabilitacja".

Rozmowa z Jerzym Wiśniewskim, prezesem stowarzyszenia skupiającego kilkadziesięciu członków: osoby sprawne, niepełnosprawne z różnymi dysfunkcjami, lekarzy, psychologów, pedagogów.

 

Raciborski Portal Internetowy: Po co takie imprezy?

Jerzy Wiśniewski: Bo społeczeństwu wciąż daleko do niepełnosprawnych. A na takim spotkaniu każdy będzie mógł zobaczyć jak żyjemy, z czym mamy ogromny problem a z czym już coraz mniejszy. Będzie można zobaczyć jak maluje się ustami, bo zaprosiliśmy niepełnosprawnego artystę malarza Mariusza Mączkę, wśród gości będą niepełnosprawni sportowcy grający w rugby, będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o tym jak przystosowuje się samochody do naszych potrzeb, bo zaprosiliśmy ludzi ze specjalistycznego zakładu, który się tym zajmuje.

RPI: Ile trzeba zapłacić za dostosowanie pojazdu np. dla kogoś kto porusza się na wózku?

J.W.: Dziś nie ma już rzeczy nie do przeskoczenia. W zasadzie każde auto można przystosować do każdego rodzaju dysfunkcji i od tego zależą koszty jakie trzeba ponieść. Z reguły jest to kilka tys.zł. Takich zakładów jest w Polsce tylko kilkanaście. Najbliżej w Bielsku-Białej.

RPI: Czy akcje jak "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu" są potrzebne?

J.W.: Jak najbardziej, tylko trzeba przyznać, że większość kierowców wciąż tzw. "koperty" ma za nic, traktuje je jak kaprys i wydaje im się, że jesli zaparkują na chwilkę to nic się nie stanie. Trudno im sobie wyobrazić jakim problemem dla osoby na wózku może być zaparkowanie w innym, bardziej oddalonym miejscu. Poza tym zwykłe miejsca parkingowe są często zbyt wąskie, aby niepełnosprawny kierowca mógł swobodnie, nie wysiadając zza kierownicy, wyjąć wózek inwalidzki i rozłożyć go obok samochodu

RPI: Poza parkowaniem...

J.W.: ... za wysokie krawężniki, nierówne chodniki, bariery architektoniczne. Niewidomi zwracają uwagę na brak sygnalizacji dźwiękowej, niesłyszący narzekają, że w urzędach nikt nie zna języka migowego i, że wszędzie ze sobą trzeba zabierać tłumacza.

RPI: Pojawił się pomysł powołania Spółdzielni Socjalnej.

J.W.: Spółdzielnia ma umożliwić jej członkom, którymi są osoby wykluczone społecznie i dotknięte przez los np. osoby niepełnosprawne, powrót do uregulowanego życia społecznego i rynku pracy.

RPI: Czy osobie niepełnosprawnej trudno znaleźć pracę?

J.W.: Niestety tak. Myślę, że zatrudnienie niepełnosprawnego wciąż budzi w pracodawcach wiele obaw i wątpliwości. A tak naprawdę praca dla nas znaczy o wiele więcej. A to pracodawcy może przynieść wyłącznie korzyść.

Stowarzyszenie "Podaj rękę" imprezę integracyjną organizuje już drugi raz. W ubiegłym roku odwiedziło ją około 800 osób i organizatorzy uznają ją za bardzo udaną. Tegoroczna "Zagrajmy Razem - integracja, sport, rehabilitacja" odbędzie się 13 maja od godz 13.00 w hali OSiR-u przy ul. Łąkowej w Raciborzu.

.